اردوغان: آمریکایی‌ها سریعتر منبج را ترک کنند – سایت خبری الکوثر

خبرگزاری فارس: «رجب طیب اردوغان»‌ رئیس‌جمهور ترکیه امروز (سه‌شنبه) بار دیگر نیروهای آمریکایی حاضر در شمال سوریه را تهدید کرد که هرچه زودتر شهر «منبج» را ترک کنند
ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از ۱۶ ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

دولت ترکیه که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی ۳۰هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

در عرصه میدانی ترکیه عملا تا کنون به غیر از حملات هوایی و توپخانه‌ای نتوانسته موفقیت چندانی در جبهه عفرین به دست بیاورد و فعلا در حد آزادی چند تپه و روستا پیشرفت داشته است. حملاتی که به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، ۱۵۰ غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و ۳۰۰ مجروح برجای گذاشته است.

اردوغان تاکید کرد ترکیه بر خلاف آمریکا که ۱۵ سال در افغانستان و عراق حضور داشت، هیچ تمایلی برای اشغالگری در شمال سوریه ندارد.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه اقدامات لازم درباره تسلیحات ارسالی آمریکا به نیروهای کُردی در سوریه را انجام می‌دهند، افزود: «عملیات ما در عفرین با اراده پیش می‌رود و آن را در ادلب ادامه خواهیم داد.»

با این حال اما ستادکل ارتش ترکیه آمارهای اغراق شده‌ای از تلفات شبه‌نظامیان کُرد منتشر می‌کند. بر اساس بیانیه شب گذشته تا کنون نزدیک به ۹۵۰ عنصر مسلح در جریان عملیات شاخه زیتون از پای درآمده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با پرسش این سوال که چرا آمریکا به ارسال سلاح به شمال سوریه، علی‌رغم پاکسازی آن از داعش، ادامه می‌دهد، تاکید کرد: «چرا شما هنوز آنجا هستید؟ شما حتما نقشه‌هایی برای ترکیه، ایران و شاید روسیه دارید.»

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه، گفت منبج هدف بعدی نظامیان ترکیه در عملیات شاخه زیتون برای پاکسازی خواهد بود و نیروهای آمریکایی باید هرچه سریعتر این شهر را ترک کنند. زیرا ترکیه قصد دارد منبج را به صاحبان اصلی‌اش بازگرداند.

اردوغان همچنین با اشاره به خرید سامانه‌های پدافند موشکی S-400 از روسیه، گفت: به‌جز در مواردی که لازم باشد، هیچ سامانه و یا نرم‌افزار نظامی که امکان تولید آن را داریم، از خارج خریداری نمی‌کنیم.»

آنکارا این عملیات را از جهت امنیت خود و تاثیر در ژئوپلتیک منطقه حیاتی می‌داند. اما این تفکر برای این کشور هزینه نیز داشته است. شلیک شدن بیش از ۹۰ راکت توسط ی.پ.گ طی دو هفته به جنوب ترکیه باعث کشته و زخمی شدن بیش از ۱۲۰ نفر شده است. همچنین تا کنون ۱۵ نظامی ترکیه کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری فارس: «رجب طیب اردوغان»‌ رئیس‌جمهور ترکیه امروز (سه‌شنبه) بار دیگر نیروهای آمریکایی حاضر در شمال سوریه را تهدید کرد که هرچه زودتر شهر «منبج» را ترک کنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *